به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ورزش ۳ مهدی مهدوی کیا بازیگر سابق تیم ملی ایران که در هامبورگآلمان حضوردارد  امروز میهمان دستور کار ورزش و آدم وجود و به رخ تصویری در این برنامه محضر محسوس کرده و درباره فوتبال محور گپ کرد. او در این مناسبت گفت:" شرایط در گذشته بهتر حیات و کارهای نوع دوستی تو حال انجام است اما آنچه در زمان حیات ما بهتر بود. "

وی همچنین گفت:" آموزش وعلاقه بهتر بود. باشگاه وقار شبیه بانک ملی و راه آهن و هما بازیکن داخل رده های پایه می ساختند متاسفانه تعطیل شدند و نگاه ها بوسیله صورت دیگری شد. بخش بیشتر اسب سواری پایه قفا درآمدزایی هستند. اگر برگردیم بوسیله چند سال پیش خیر بی حد دوست همان بیست سال قبل چند بازیکن داخل بوندس لیگا داشتیم و این علامت می رحم امر کرده بودیم اماژاپن جای ما را گرفت. جای ما و ژاپن درون این بیست سال عوض شد و این به خاطر سرمایه گذاری درون فوتبال پایه است. ببینید که باشگاه های ما چقدر هزینه بخاطر تیم های پایه می کنند. " مهدی مهدوکیا درون ۲ شیشه ای کردن جهانی به همراه تیم ملی پیاده روی ایران حضور داشت | ملاقات ایران و مکزیک در شیشه ذرهبین جهانی ۲۰۰۶ آلمان | عکس مجتبی جانبخش

بازیکن قبلی هامبورگ امتداد رحم:" زمانی که ما ورزش می کردیم خانواده ها با فوتبالیست شدن بچه هایشان کشمکش می کردند و دوست داشتند خردسال ها یادگیری بخوانند الان اما شرایط عوض شده و قوم ها دوست دارند که کودک هایشان فوتبالیست شوند. " عکس | کاپیتان سابق پرسپولیس روی جلد نشریه آلمانی

وی افزود:" این باعث شده یک شماره سواستفاده کنند.متاسفانه محفل های ما  آویشن های پایه را رها کردند. تیم را به یک مربی می دهند می گویند بچرخان و باعث می شود بازیکنان با پول هوشیار شوند. الان خیلی از بازیکنان رده پایه بازیکنانی هستند که روش مالی منت دارند و جای استعدادها را می گیرند."

مهدوی کیا  گفت:"برای توفیق باید بوسیله استعدادها و نخبه ها بها بدهیم ولی بدبختانه بسیاری از استعدادها راه پیدا نمی کنند. یکی از دلایلی که آکادمی کیا را قرص کردم همین دلیل بود. بی اندازه ها می آمدند می گفتند ما استعداد نیکوکاری داشتیم اما برای مدارس اسب سواری باید پول می دادیم. فوتبال مال قشر ضعیف است .تو طول تاریخ هندبال هیچگاه فرزند از خانواده مرفهی نتونسته بازیکن بزرگی شود. ابد فوتبال متعلق به قشر ضعیف بوده و بچه هایی که از کودکی با کامل استعداد عاری ملکی جدیت کردند. کودک هایی از کودکی آدیداس و نایک می پوشند فوتبالیست نمی شوند. متاسفانه ولی وضع درون فوتبال ما به گونه ای رفته که استعدادهای ناب را نمی بینیم. اگر باشگاه های بزرگ روی تیم های محور بهتر سرمایه گذاری کنند."

ورزشکار سابق تیم ملی ایران اضافه کرد:"در اروپا تیم های جوانان قبل از آویشن های بزرگسالانشان با اندوه بازی می کنند، این باشگاه ها مم به تنخواه گذاری تو این بخش هستند اما ما متاسفانه داخل سطح قلمرو و حتی آسیا نداریم. البته من پیشنهاد را به کنفدراسیون فوتبال آسیا دادم، اگر لیگ ما چنین طرحی را پیاده بطی ء چنانچه راحتی است پرسپولیس با ذوب آهن بازی کند قبل از آن تیم های جوانانشان باهم مسابقه بدهند."

مهدی مهدوی کیا درباره امیرحسین حاجی زاده کسی که داخل خردسالی به نام مسی ایران معروف شد ولی تو مسیر متفاوتی قرار گرفت. حاجی زاده هم اکنون عضو آکادمی کیا است. او داخل این رابطه گفت:"او بعد از آن اتفاقاتی که بی ریا بود دستخوش ملالت شده و افزایش وزن داشت. وقتی دیدمش شرایط مرحمت نداشت اما خوشبختانه در مسیر مناسبی قرار گرفت و الان جزو نفرات نهایی تیم ما است. اگر او به آکادمی کیا نمی آمد شاید با توجه به شرایطی که داشت فوتبالیست نمی شد و شاید سرنوشت دیگری پیدا می کرد." نبرد ایران و پرتغال تو جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان | عکس رویترز

او ادامه داد:" به نظر من زمانی یک نفر فوتبالیست می شود که دانا زمین فوتبال شود. امر به مسایل تاکتیکی و بدنی که می رسد کار سخت می شود و دیگر نمی شود همگی را دریبل کرد. شانزده سال که رگه می شود همه چیز مشخص می شود. فهم فوتبال خیلی مساله مهمی است که یک بازیکن باید داشته باشد. اما بزرگترین و مهمترین مساله شخصیت و نیت است. اگر کسی از دید شخصیتی و معنی آماده نشده باشد کار را رها می درنگ. درون دنیا نمونه هایش خیلی م است که برخی استعدادها به یک اهل سنت که می رسند از ورزش خورده می شوند و کلا بازی را کنار می گذارند."

مهدوی کیا گفت: " نبوغ خیلی اساسی است ولی بخاطر فرود امدن به موفقیت کافی تراشیدن. ما نمی توانیم به راحتی راجع به بچه های کوچک بفهمیم که بازیکن می شوند خواه نه؟ ما الان دو تا بازیکن شانزده ساله داریم؛ یکی داخل بارسلونا و یکی غصه در دورتموند که می توانند خودشان را علامت بدهند." پیام تسلیت وزیر ورزش و علی خریدار مال ی به مهدوی کیا

ستاره قبلی فوتبال ایران و رئیس آکادمی کیا درباره ماجراهای آرات حسینی توان نوزاد ایرانی گفت:" چه بخواهیم و چه نخواهیم دنیای رمزی در این روزگار روی اجتماع و افکار اشتراکی تاثیرگذار است. ما خیلی خوشحال می شویم نوزاد های کشورمان تو هر عرصه ای موفق شوند.  ولی یک وعظ کلی دارم و آن این است که خانواده ها بچه هایشان را برای توفیق تحت تنگ کردن نگذارید. یک بچه امکان پذیر است در یازده سالگی بهتر از همه باشد اما در چهارده  سالگی وافر ها از او بهتر شوند. این بوسیله معنای بی استعدادی و پسرفت او نیست بلکه خیلی مسایل نقش داشته که بقیه طفل ها از او پیشی گرفتند. متعدد از بچه ها که استعداد بزرگی بودند به یک سنی رسیدند کامل شدند."

او همچنین گفت:" تو اینکه آرات یک نبوغ است شکی نیست. غلام یکی دوبار که پدرش ارتباط پژمرده وجود با او صحبت کردم و تا اینکه از یکی از دوستانم خواستم که در انگلستان به او کمک کند تا آرات داخل مسیر امین فراغت بگیرد. بازهم می گویم در اینکه او استعداد دارد شکی تراشیدن و من امیدوارم در آینده خبرهای بهتری درباره اش بشنویم و در آن جایگاهی که خودش و پدرش خودی دارند حضرت داشته باشد و فوتبالیست بزرگی شود. ولی نباید به او ضیق بیاوریم چون ۵-۶ سالش است و باید بچگی کند. بچه ها ابتکاری از یازده سالگی به تمرینات گروهی می آیند و درون شانزده سالگی می توانیم بگوییم فوتبالیست خواهند شد یا نه؟ به دیدن من باید بگذاریم خردسال اسلوب خودش را برود. " برادر مهدی مهدوی کیا درگذشت

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین جستجو ها