به گزارش ایسنا، بی تا زکریا، خبرنگار شبکه سی.ان.ان، درون ضفحه توییترش قست هایی از گفت گوی خود با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را منتشر کرد.

داخل قسمتی از این گفت وگو محمدجواد ظریف درباره نامه مکتوبی که گفته می شد آبه شینزو، مبدا وزیر ژاپن در سفرش به ایران بخاطر تحویل به قطب انقلاب اسلامی به همراه داشته و حاوی پیشنهاد دونالد ترامپ، مهتر جمهور آمریکا برای مبدا دوباره مذاکرات با ایران بود، توضیح داد: مهتر جمهور ترامپ مجله ای نفرستاد ولی شروع وزیر آبه، پیام او را که پیامی شفاهی بود، منتقل کرد. راهنما ایران با دقت گوش سپرد. شاق این است که ما نمی توانیم  با هر نصیب و قسمت متاخر آمریکایی [دوباره] بحث کنیم. هر کشوری پهلو این زمینه با کشوری دیگر تعامل می کند که هر دولت، نماینده کشورش است. اخیرا فقط یک انتخابات [اربابی جمهوری] داخل آمریکا رخ داده است، خیر یک انقلاب.

وی افزود: رئیس جمهور ترامپ بر رئیس جمهور اوباما پیروز شد. اقبال ها دارای ائتلاف نامه های اجرایی هستند ولی انواع موافقت مجله ها بخاطر ضامن وجود داشتن [دولت ها] بوسیله سرزمین وجود دارد. نمی قابلیت به فراغت گفت که من دولت قبلی را خویش ندارم می خواهم بر سر هر آن چه که ارتکاب داده اند دوباره مذاکره کنم. این ممکن است یک مسئله داخلی بخاطر شما باشد اما ما سال ها، ساعت ها، روزها، هفته ها، ماه ها و شب ها [بخاطر این مذاکرات] صرف کردن کردیم. یکی از جلسات مذاکره ما با جان کری[وزیر امور خارجه پیشین آمریکا] ساعت ۹ شب شروع شد و بدون ایست درون ساعت ۶ صبح فردا پایان یافت. این چیزی ازاله که بتوان دوباره بر طریق آن مناقشه کرد. اگر رئیس جمهور ترامپ می گوید که این یک بیعت نبود و صرفا یک موافقت نامه اجرایی بوده است، این مشکلی داخلی است. ولی او بیعت های زیادی را لغو کرده است.  INF,NAFTAو UNESCO را به یاد دارید؟

وزیر امور خارجه کشورمان در مدخل دیگری از این گفت وگو همچنین درباره مقاطعه دوازده گانه مایک پمپئو که پیش از این بخاطر مذاکرات با ایران مطرح شده بود گفت: این شروط نابودی ملی و جاهل منطقی است. من پس از وزیر امور خارجه پمپئو، مقاله خودم را که شامل ۱۵ شرط وجود منتشر کردم. پس اگر تعهد گذاشتن مطرح باشد، می توان شرط های زیادی اعمال کرد.

وی در درباره وضعیت فعلی اینستکس[ سازوکار مالی اروپا برای حمایت از تبادلات تجاری مستقل از دلار ایران] اظهار کرد: هنوز اجرایی نشده است. باید این نعوظ باشد. ناراحت کننده است ولی خاطر می کنم این بیشتر از ما، موجب نگرانی اروپایی هاست. اروپایی ها نتوانستند خویشتن را ثابت کنند. اروپا درون مجموع، اقتصادی ارشد نم از آمریکا است. مطمئنا چنانچه تمام همدستی های نفتی اروپا همراه با [شرکت های] هندی، چینی، روسی  و ژاپنی تصمیم بگیرند تحریم های آمریکا را نادیده بگیرند، اقتصاد جهانی تحمل این را نخواهد داشت که آمریکا تمامی این ها را تحریم کند.

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها